Dolar : Alış : 5.5398 / Satış : 5.5497
Euro : Alış : 6.1414 / Satış : 6.1524
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul27°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 11 Kategoride 7852 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çılgın Türkler ABD’yi karıştırdı

28 Haziran 2016 - 399 kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel » Çılgın Türkler ABD’yi karıştırdı
Çılgın Türkler ABD’yi karıştırdı

Son dönemde gelişen savunma sanayi teknolojilerinin yükselen yıldızı HAVELSAN, Amerika’da krize neden oldu

Hürriyet yazarı Fatih Çekirge,HAVELSAN’ın ABD’nin dünya çapındaki yazılım firması Q-3D’yi satın alınca Pentagon’unun devreye girdiğini yazdı.

İşte Çekirge’nin yazısından satırbaşları:

Olay şu: 

– HAVELSAN milli savunma sanayimiz açısından çok önemli üretimleri yapıyor…

– Simülasyonlar geliştiriyor…

– Bu simülasyonların yazılımlarını da ABD’den Quantum 3D şirketinden alıyor… – Hassas yazılımlar… – Hava savunma sistemleri dahil…

Fakat California ve Florida’daki bu üretim tesisi bir süre önce sıkıntıya girdiği için üretimi durduruyor.

Böylece, HAVELSAN kendisi için gerekli olan hassas ürünleri alamaz hale geliyor. Sıkıntı büyüyor… İşler duruyor… Projeler zorlanıyor… Bunun üzerine HAVELSAN yönetimi bir toplantı yapıyor. Öneri şu:

– Madem o tesis sıkıntıda, üretim yapamıyor, biz de yazılımları ve ürünleri alamıyoruz… 

Madem projeleri durduracak… O zaman biz de tesisi satın alalım.

Tam bir “Çılgın Türkler” önerisi.. Ve kabul görüyor…

HAVELSAN gidip ABD’nin dünya çapındaki yazılım firması Q-3D’yi satın alıyor. Tesis üretime başlıyor. İşler hareketleniyor. HAVELSAN THY’nin boeing için simülasyon yazılımlarını da yapıyor. Tesis üretimi hızlanıyor. Hatta başka ülkelere ihracat başlıyor.

PENTAGON DEVREDE

İşler bu şekilde yoluna girmişken, HAVELSAN’a bir mesaj geliyor: “Q-3D’nin ürettiği bir tek ürün var ki… O da ABD hava savunma sistemleri için çok hassas bir üründür. Bu nedenle üretim konusunu görüşmemiz ve tescil etmemiz gerekiyor.” Elbette bu bir sıkıntı demek. Çünkü ABD kritik, hassas ve gizli tanımlamasındaki bu üretimi “milli yazılım” konseptinde sorguluyor.

HAVELSAN ise bir yatırımcı olarak hakkını arıyor. Şimdi karşılıklı görüşmeler, avukatlar, danışmanlar devrede. Olay, hava savunma sistemleri ve simülasyon yazılımları açısından uluslararası bir boyut kazanıyor.

TÜRKİYE’NİN YÜKSELİŞİ

Yazının başına dönersek… Son dönemde, kendi uçak gemisi için ilk adımı atan… Kendi üretimi İHA’ları geliştiren… Kendi savaş helikopterini ve tankını üreten Türkiye, milli savunma sanayinde önemli atılımlar yaparken… Bu defa dünya çapında savunma sanayi yazılım teknolojisinde hassas üretim yapan bir ABD firmasını satın alıp, devreye giriyor.

İşte bu nedenle HAVELSAN yönetimini kutluyorum. Kutluyorum çünkü… ‘Eyvah ürünü satın alamıyoruz. Projeler durdu’ diye paniklemiyor. Kutluyorum çünkü… ‘Ne yapalım, kaderimize razı olalım’ demiyor. Kutluyorum çünkü… ‘Yahu koskoca Amerika’yla mı uğraşacağız’ diyerek oturmuyor. Kutluyorum çünkü… Atılımcı davranıyor. Cesur davranıyor. Eziklik yerine, cesurca yatırımı seçiyor

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika