Çölde 1 günde 1 ton domates yetiştirecekler | YurtTv
Dolar : Alış : 8.1211 / Satış : 8.1357
Euro : Alış : 9.5974 / Satış : 9.6147
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul22°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8078 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çölde 1 günde 1 ton domates yetiştirecekler

18 Nisan 2020 - 266 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam » Çölde 1 günde 1 ton domates yetiştirecekler
Çölde 1 günde 1 ton domates yetiştirecekler

Abu Dabi Çölü’nde 1 ton domates yetiştirme planları sayesinde, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) sakinleri yakında her gün daha fazla taze ürün alacaklar.

Abu Dabi Çölü’nde 1 ton domates yetiştirme planı sayesinde, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) sakinleri yakında her gün daha fazla taze ürün tüketebilecekler.

Çünkü, Dubai’deki Madar Farms, yıl sonuna kadar 7 bin metrekarelik bir yüksek teknoloji ürünü iç mekan tesisi açacağını duyurdu.

Taze domates yetiştirmek için LED ışıkları kullanan dünyanın ilk ticari ölçekli kapalı domates çiftliği olan Madar Farms, bu yıl Abu Dabi’de faaliyete geçecek.

Abu Dabi Sürdürülebilirlik Haftası’nda açıklanan BAE merkezli Madar Çiftlikleri, Abu Dabi Khalifa Sanayi Bölgesi’nde şu anda yapım aşamasında olan 5 bin metrekarelik tesisi işletmek için Certhon, Inno-3B ve Signify şirketleri ile ortaklık kurdu.

Çiftlikte her gün 1 tondan fazla domates üretilmesi planlanmaktadır. Sürdürülebilir tarım yöntemlerine olan bağlılığının bir parçası olarak, domatesler dünyadaki en verimli sistem kullanılarak yetiştirilecek. Madar Çiftlikleri seralardan daha az su kullanır.

KORUYUCU YOK

www.korfezhaberi.com sitesinin haberine göre, domatesler birkaç saat içinde çiftlikten sofradaki çatala’ gittiği için ürünlerde koruyucu kullanılmasına gerek kalmıyor.

Madar Farms Genel Müdürü Abdulaziz Al Mulla, “Bu teknoloji sadece daha verimli olmakla kalmıyor, aynı zamanda çölün ortasında sanayi bölgesinde de büyüme fırsatımız var.” Burası dünyanın en büyük kapalı domates çiftliğini temsil edecek. Dedi ki: “İç mekan üretimi, ister ortam oksijeni, sıcaklık ister biyolojik faktörler olsun, tam kontrol demektir.”

Abdulaziz Al Mulla, projenin ayrıca su verimliliğini artırmak ve ülkenin gıda ithalatına bağımlılığını azaltmak gibi BAE hükümetinin hedefleriyle de uyumlu olduğunu söylüyor.

Madar Farms, gelecekte benzer yöntemler kullanılarak başka mahsullerin iç mekanlarda yetiştirileceği daha fazla tesis yapılmasını planlıyor ve Abdülaziz Al Mulla çalışmanın yakında daha fazla ortak ve destek bulacağına inanıyor.

Abdülaziz Al Mulla şöyle devam etti: “BAE nüfusu büyümeye ve sürdürülebilirliğe daha fazla odaklanmaya devam ettikçe, yeni çiftlik bu artan talebi karşılamaya yardımcı olacak ve BAE tüketicilerine daha fazla seçenek sunacak En iyi yerel taze ürünler. “

Çiftlik, Abu Dabi’deki Khalifa sanayi bölgesinde inşa edilecek ve burası Abu Dhabi ve Dubai arasında olduğu için günlük hasadı yapılan taze ürünlerin hızla ülkenin en büyük iki nüfus merkezine götürülmesini sağlayacak.

TOPRAKSIZ TARIM

Topraksız tarım denen yöntemle, yetiştirilecek bitkilerin besinleri toprağa değil suya karıştırılarak veriliyor.

Madar Farms Operasyon Müdürü Kyle Wagner “Dünyanın en su tasarruflu domates çiftliğinin inşasını duyurmaktan gurur duyuyoruz. Uzun vadeli, sürdürülebilir bir etki yaptığımızdan emin olabilirsiniz. İçeride, su tüketimini en aza indirmek için çığır açan bir teknoloji kullanacağız. Çiftlikten sofranızdaki çatala 24 saat içinde sürekli taze ürünler teslim edeceğiz’’ diyor.


Hibya Haber Ajansı

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika