Evde verimli zaman geçirmenin püf noktaları | YurtTv
Dolar : Alış : 8.1211 / Satış : 8.1357
Euro : Alış : 9.5974 / Satış : 9.6147
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul22°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8078 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Evde verimli zaman geçirmenin püf noktaları

18 Nisan 2020 - 266 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam » Evde verimli zaman geçirmenin püf noktaları
Evde verimli zaman geçirmenin püf noktaları

Koronavirüslerin neden olduğu Covid-19 salgını dünyadaki yaşam tarzlarını etkiledi. Spor, sosyal ve kültürel organizasyonları iptal etmeyi, sinema salonlarını ve alışveriş merkezlerini kapatmayı, tatil okullarını almayı ve “evde ayrımcılık” kavramını uygulamayı hatırlıyoruz. Uzmanlar, tüm bu gelişmelerin herkesin hayatında köklü bir değişikliğe yol açacağına dikkat çekiyor ve uzmanlar evde geçirilen zamanın daha etkili bir şekilde kullanıldığını öne sürüyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, gündelik yaşamdaki bu değişikliklerin ruh sağlığını etkilediğini söyledi.

Aile bireyleri tekrar bir arada yaşamayı öğrenecek

Bu yeni durumla aile bireylerinin zorunlu olarak evde birlikte yaşamaya başladıklarını belirten İhsan Öztekin, şunları söyledi:

“Bu yeni yaşam koşullarından, kişisel kişilik özelliklerinden ve içinde yaşadıkları aile yapısından ve aile içindeki durumlarından nasıl etkileneceğini belirleyecek. , Bu virüs hikayesi ne zaman bitiyor? “Birisi şunu söyleyecektir:” Virüs yüzünden bir aile gibi bir araya geliyoruz. Biz bir aileyi seviyoruz. Birbirimizi anlamaya ve anlamaya başladık. “İlk günler ilginç çünkü okul yeni bir yaşam tarzında bir tatil ve aile üyeleri birlikte olacak.

Cicim günleri bitecek mi?

Bu günlerden sonraki birkaç gün içinde, özellikle evde aktif olan, her türlü arkadaşın ve alışkın olan insanların arasında sıkıntılar başlayacak. Bu dönemde ebeveynler ve çocuklar arasında aynı düzeyde tartışmalara ve farklılıklara tanık olacağız. Herkes odasına çekilecek. Cep telefonları ve bilgisayarlar en büyük yardımcıları olacak. Bir süre sonra sıkıntı bu durumdan başlayacak. Aile üyeleri odadan ayrılacak ve başkalarıyla iletişim kurmaya ve sohbet etmeye başlayacaktır. Daha önce hiç konuşmalarının tadını çıkarmaya başlayacaklar ve bilgisayar oyunları dışındaki oyunları oynayabilecekler. “

Evde geçirilecek süreyi verimli kullanın!

Klinik psikolog İhsan Öztekin, aile kapanma sürecinin süresinin belirsiz olduğuna dikkat çekti ve bu fiziksel ve zihinsel sağlığı korumak ve iyi vakit geçirmek için bazı önerilerde bulundu:

  • Evde uzun süre kalmanın stres ve sıkıntıyı arttırma riski var. Ani sinirlenmeler, öfke kontrolündeki sorunlar da bunlara eşlik edebilir. Bu riskleri ortadan kaldırmak adına öncelikle düzenli bir uyku ve sağlıklı bir beslenme gerekiyor. Uyku ihtiyacı kişiden kişiye farklı olabilir. Evde birden fazla kişi yaşıyorsa, evdeki diğer bireylerin uyku alışkanlıklarına saygılı olmak gerekir. Tabii ideal ve insan biyolojisine en uygun uyku şekli, gece çok geç yatmamak, sabah da çok geç kalkmamak. Gece uykusundan taviz vermeden uyunan 7-8 saatlik bir uyku, bağışıklık sistemini güçlendirip vücudun direncini arttıracaktır.
  • Dengeli ve düzenli beslenme de bedensel ve ruhsal sağlığın korunmasının vazgeçilmez bir unsuru. Evde gün boyu sürekli tatlı, çerez, abur cubur yemekten uzak durun.
  • Evde hareketsiz kalmayı engellemek ve fiziksel olarak formda kalmak adına spor aktivitesi olarak egzersizler, ağırlık çalışmaları, esneme hareketleri, yoga yapılabilir. Aletsiz olarak ya da basit aletlerle bu aktiviteler düzenli bir şekilde sürdürülebilir.
  • İlgi alanınıza uygun kitaplar okumak, zevkinize göre filmler, diziler, belgeseller, TED tarzı sunumlar ve keyif alabileceğini diğer hobiler de evde kaldığınız süre içerisinde, bir taraftan stresle baş edebilme becerinizi güçlendirirken diğer taraftan kendinizi keşfetmek ve geliştirmek gibi bir katkısı da olacaktır.
  • Ailemiz ile ilişkileri geliştirmeye odaklanabiliriz. Evlilik ve aile terapilerinde dışarıda çok sosyal, paylaşımcı, konuşkan olan danışanlarımızın eve gelince adeta off tuşuna basılmış gibi suskunlaştığını, eşi ya da çocukları ile paylaşımlara girmediğini sık sık duyarız. Zorunlu evde kalış bu döngüyü kırmak için de bir fırsat olabilir.
  • Buradaki en büyük tehlike TV ve internet. Sürekli Koronavirüsle ilgili güncel haberleri izlemek, evdeki herkesin kaygısını arttırır. Özellikle küçük çocuklarda daha fazla endişeye yol açabilir. Bundan kaçının. Evde aşırı kaygı ve korku yaşayan bireyler varsa diğer sakin kalabilen bireylerin korku ve endişeleri hakkında konuşarak kaygılarının azalmasını sağlayabilir.
  • Evde olup sanal aleme daha fazla yönelme varsa, bu internet bağımlılığının artması anlamına gelir. İnternet bağımlılığı diğer bağımlılıklardan daha masum bir bağımlılık değil. Ailece belirleyeceğiniz saatlerde “internete girmeyeceğiz” kararı verirseniz zamanı da kontrol etmiş olursunuz.
  • Bol bol sohbet edin, şakalaşın, konuşmaktan yorulduğunuzda birlikte oynayacağınız kutu oyunları ile neşeli zamanlar geçirin. Kendinizle ve sevdiklerinizle samimi bağlar geliştirip güzel anılar oluşturmak hem ilişkilerinize hem de sağlığınıza iyi gelecektir.
  • Uzun süre dar bir alanı paylaşmak beraberinde bazı riskler de getiriyor. Örneğin devamlı bir arada olan evli çiftler birbirlerini çok sevseler de birbirinin hatalarını, eksik taraflarını daha fazla görmeye başlar. Tahammül azalır. Çin’in karantina bölgesindeki şehirlerindeki boşanma davalarında % 300 artış görülmesi de bunun bir örneği. Burada ilişkiyi en koruyucu faktör eşlerin farklı şeylerle uğraşmasıdır. Örneğin devamlı birlikte televizyon seyretmektense biri televizyon seyrederken eşinin tamirat yapması, ilişkide nefes almalarını sağlar. Birlikte bir şeyler yapılacaksa da birbirini iyi hissettirecek eylemler, neşeli eğlenceli uğraşlar tercih edilmeli ki ilişki canlılığını kaybetmesin.
  • Sonuç olarak; biraz yavaşlamak ve fark etmek hepimizin ihtiyacı. Şu an sahip olduklarımızın farkına varmak, değerini bilmek, korumak, şükretmek, sevgimizi ifade etmek ve ilişkilerimize sahip çıkıp geliştirmek için çok iyi bir fırsat.


Hibya Haber Ajansı

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika