Dolar : Alış : 5.5398 / Satış : 5.5497
Euro : Alış : 6.1414 / Satış : 6.1524
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul27°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 11 Kategoride 7852 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türk kökenli Johnson Dışişleri Bakanı oldu

13 Temmuz 2016 - 404 kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel » Türk kökenli Johnson Dışişleri Bakanı oldu
Türk kökenli Johnson Dışişleri Bakanı oldu

Londra’nın Türk kökenli eski belediye başkanı Boris Johnson, İngiltere’nin yeni Dışişleri Bakanı oldu. Johnson’ın dedesinin babası, Osmanlı’nın son döneminde sürgüne gönderilen gazeteci yazar Ali Kemal.

İngiltere’de Başbakanlık görevini devralan Theresa May’in hükümet kabinesi belli olmaya başladı. Londra’nın Türk kökenli eski belediye başkanı Boris Johnson, İngiltere’nin yeni Dışişleri Bakanı olarak atandı.

Yazar Murat Bardakçı, Habertürk’te yayımlanan yazısında, Johnson için “Milli Mücadele’ye karşı çıkmasıyla tanınan, İzmit’te 1922’nin 6 Kasım’ında linç edilen ama hem yaşadığı dönemin, hem de Türk basın tarihinin en önemli kalemlerinden olan gazeteci Ali Kemal’in torun çocuğu, daha doğrusu Ali Kemal’in oğlunun oğlunun oğludur” bilgisine yer vermişti.

Ali Kemal’in Londra’ya gidişi ve o günden bu yana uzanan aile şu şekilde anlatılıyor;

“Gençlik yıllarında zamanın hükümdarı İkinci Abdülhamid tarafından birkaç defa sürgüne gönderilen Ali Kemal 20. yüzyılın başında Londra’ya yerleşmiş, 1903’te burada Wilfred Brun adında bir İngiliz hanımla evlenmiş ve bir kızı olmuştu.”

Yeniden sürgün

İkinci Meşrutiyet’in ilan edildiği 1908 yılında İstanbul’a dönen Ali Kemal, gazetecilik yapmaya ve üniversitede eğitim vermeye devam etti. İttihad ve Terakki’ye ağır eleştiriler yapan Ali Kemal, 31 Mart isyanının ardından tekrar sürgüne gönderilerek, İngiltere’ye ailesinin yanına döndü.

‘Kemal’ yerine ‘Johnson’

Ali Kemal’in İngiliz eşi Wilfred, 1909’un sonunda bir erkek çocuk dünyaya getirdi. Çocuğa “Osman Kemal”adını verdiler ama anne, doğumdan kısa bir süre sonra hayatını kaybetti. Ali Kemal 1912 yılında Londra’dan İstanbul’a dönünce İngiltere’de kalan çocukları “Kemal” ismini bırakarak yanlarında büyüdükleri anneannelerinin kızlık soyadı olan “Johnson”ı aldılar. Osman Kemal, “Osman Wilfred Johnson” oldu; Irene Williams adında bir hanımla evlendi. Bu evlilikten 1940’da dünyaya gelen oğlu Stanley Patrick Johnson 1979 ile 1984 arasında Muhafazakâr Parti’den milletvekilliği yaptı. İngiltere’nin tanınmış bir yazarı, çevrecisi ve nüfus uzmanı olan Stanley Patrick ise Boris Johnson’ın babası.

Yeni Şafak

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika