Dolar : Alış : 5.7227 / Satış : 5.7330
Euro : Alış : 6.3038 / Satış : 6.3152
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul29°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 11 Kategoride 7852 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çanakkale Köprüsü için en kısa süreyi veren şirket belli oldu

26 Ocak 2017 - 656 kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel » Çanakkale Köprüsü için en kısa süreyi veren şirket belli oldu
Çanakkale Köprüsü için en kısa süreyi veren şirket belli oldu

Çanakkale Köprüsü ve otoyolu ihalesinde 4 ortak girişim teklifi verdi. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, “Daelim-Limak-SK-Yapı Merkezi çalışması sonucu 10 milyar 354 milyon 576 bin 202 TL, 5,5 yıllık yapım süresine 16 yıl 2 ay 12 gün olarak teklif verdi. İncelemeler bitince, hangi şirket uygunsa sözleşme imzalayacağız” dedi.

Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu ve 1915 Çanakkale Köprüsü projesi için Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli kapsamında açılan ihale bugün saat 10.30’da yapıldı ve ihaleyi kazanan firma bu akşam belli olacak.

Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu ve 1915 Çanakkale Köprüsü projesi için yap-işlet-devret (YİD) modeli kapsamında açılan ihalede bugün teklifler alındı. İhalede teklif veren firmalar; Daelim-Limak- SK Yapı Merkezi ortak girişimci grubu, IHI-Makyol- Nurol-Jex Way ortak girişim grubu, Cengiz- Kolin- Cihna Railvway Major ortak girişim grubu, IC İçtaş- Asaldi ortak girişim grubu oldu.

İhale Komisyonu Başkanı Sefer Tırman, söz konusu yapının inşaat süresinin 5 buçuk yıl olarak planlandığını açıkladı. Tırman, ihale için 11 adeti yabancı, 13 adeti yerli olmak üzere toplam 24 şirketin ihale dokümanı satın aldığını ve 4 ortak girişimin ihaleye teklif verdiğini kaydetti.

Ulaştırma Bakanlığı’ndan bir yetkili, “Çanakkale Köprüsü ihalesi için 24 firma şartname almıştı. İhale bugün saat 1030’dan itibaren yapılacak. Kazanan firma bu akşam belli olacak. Bu konsorsiyum da olabilir, tek bir firma da olabilir” dedi.

Projede köprü ile birlikte yaklaşık 80 kilometrelik otoyol inşaatı da yer alıyor.

Japon firma da var
İhaleye teklif veren Japon firma IHI, tasarım, malzeme tedariki ve inşaat faaliyetlerini gerçekleştiriyor.
IHI ve Itochu’nun, yap-işlet-devret esasıyla yapılacak olan proje için verdikleri teklifi daha güçlü kılabilmek amacıyla Jexway olarak da bilinen Japan Expressway International ile birleştiği öğrenildi. Jexway, beş Japon otoyol yapımcısının ortak girişimi.

İhaleye Jexway, projeye küçük bir miktar yatırım ile de katıldı

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, “Birçok firma teklifini verdi. Onlar ne tür bir projeye teklif verdiğini biliyor. Çanakkale Köprüsü dünyanın en büyük köprüsü olacak.11’i yabancı 13’ü yerli olmak üzere 4 grup tekliflerini verdi. Köprü için Daelim-Limak-SK-Yapı Merkezi; İhi-Itochu-Join-Makyol-Nurol-Japan Expressway; Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-CRBCc teklif verdi. Tekliflerin içinde dünyadan çok önemli 13 finans kuruluşu bu köprüyü destekleyebilecekleri mektupları içeriyor. Bu 4 grubun teklif bedelini ve önerdikleri 5,5 yıllık yapım süresi de dahil yapım artı işletme süresini açıklayacağım. 1. Grup Daelim-Limak-SK-Yapı Merkezi çalışması sonucu 10 milyar 354 milyon 576 bin 202 TL, 5,5 yıllık yapım süresine 16 yıl 2 ay 12 gün. 2. Grup İhi-Itochu-Join-Makyol-Nurol-Japan Expressway toplam yatırım bedeli 10 milyar 494 milyon 575 bin 500 Türk lirası, toplam süre 17 yıl 10 ay 24 gün. 3. Grup Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-CRBC toplam yatırım bedeli 10 milyar 324 milyon Türk lirası, yapım süresi dahil toplam süre 18 yıl 8 ay 19 gün. 4. Grup ; İC İçtaş-Astaldi toplam yatırım bedeli 11 milyar 575 milyon 960 bin TL, toplam süre 18 yıl 5 ay 15 gün.

En kısa süre onlardan
En kısa süreyi Daelim-Limak- SK Yapı Merkezi veriyor. 5,5 yıllık yapım süresi önerdi. Otoyol da dahil olmak üzere rakamlar bunlar. Teknik ve ayrıntılı çalışmalar bitince, en kısa süreyi veren grupla sözleşme imzalayacağız. 4 grubun da teklifleri ayrıntılı bir şekilde incelenecek. Bu incelemeler sonucunda en kısa süreyi kim verirse onunla sözleşme yapacağız. İnsanların köprülerden geçişii kolaylaştırmak değil, bulunduğu bölgenin sosyo-ekonomik kalkınması için de bu projeleri önemsiyoruz. Bunlar lokomotif projeler. Bunlar önemli projeler. Gerek finans kuruluşlarının, gerekse yatırımcı firmanın, 15 firmanın 4 grup olarak teklif vermesi bizi mutlu ediyor. Bu ülkemize olan güvenin devam ediyor olması boyutuyla da bu ihaleyi çok fazla önemsiyorum. Tüm ihale komisyonuna, firmalara teşekkür ediyorum. Bu projemize ilgi gösteren herkese teşekkür ediyorum. Ülkemizin önüne büyük hedefler koyan, bakanlığımız çalışmalarını her zaman denetleyen, takip eden Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, kabine üyelerimize, her ihtiyacımızı gidermek için yasal düzenlemeler konusunda destek veren milletvekili arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

kaynak: Reuters

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika