Dezenfekte işlemi uygulamadan önce bunlara dikkat | YurtTv
Dolar : Alış : 7.9170 / Satış : 7.9313
Euro : Alış : 9.3956 / Satış : 9.4125
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul13°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8078 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dezenfekte işlemi uygulamadan önce bunlara dikkat

29 Mart 2020 - 268 kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel » Dezenfekte işlemi uygulamadan önce bunlara dikkat
Dezenfekte işlemi uygulamadan önce bunlara dikkat

Koronavirüs salgını nedeniyle, birçok yaygın kullanım alanı toplu taşıma araçlarından alışveriş merkezlerine kadar dezenfekte edilmeye başlanmıştır. Ortak kullanım alanlarına ek olarak, vatandaş evini ve dairesini dezenfekte eder. İlaçlama şirketlerinin yoğun olduğu günlerde dezenfeksiyondan önce ayrıntılı bilgi almak önemlidir. Yıllardır sektörde olduğunu belirten Yücel Tuğrul, yanlış dezenfektanlar konusunda uyardı ve “Bu işleri mahalle emlakçıları, kasap ve hırdavat dükkanında yapma.


Dünya ve Türkiye, koronavirüsün etkisi altındaki salgın alanına karşı bir önlem olarak uygulanan hijyen kurallarının başında gelmektedir. Bu bağlamda, ortak kullanım alanlarında faaliyet gösteren pestisit şirketlerinin iş yükü de önemli ölçüde artmıştır. Ortak kullanım alanına ek olarak, vatandaş evini dezenfekte etmeye başladı. İstanbul’da faaliyet gösteren bir haşere kontrol şirketinin yetkilisi olan Yücel Tuğrul, insanların koronavirüs sonrası dezenfeksiyona önem verdiğini belirtti.

Dezenfeksiyonun önemine değinen Yücel Tuğrul, süreç hakkında şu bilgileri verdi:

” Böyle bir salgın olmasa bile, dezenfeksiyona dikkat etmelisiniz. Dezenfeksiyon, virüsleri, bakterileri ve mantarları kimyasal ilaçlarla öldürme işlemidir. Bu sürekli yapılması gereken bir uygulamadır. Çünkü kontrol ve düğmeler gibi havalandırma kanallarından kapı kollarına kadar tüm alanları dezenfekte etmeniz gerekiyor. Yüzeyle doğrudan temas eden dezenfeksiyon işlemi daha etkili olacaktır. Koronavirüs mutasyona uğramış bir virüs olduğundan, bazı yüzeylerde 72 saate kadar canlı kalır. Bu virüsün kişiden kişiye yayılmasına ve salgının yayılmasına neden olur. Burada, bu yüzeylerdeki virüslerin dezenfeksiyon yoluyla öldürülmesini sağlıyoruz. ”

BELİRLİ DÖNEMLER İLE SÜREÇ TEKRARI “KOPYA


Ev temizliğinin tek başına yeterli olmayacağına dikkat çeken Tuğrul, “Kullandığımız ürün su bazlı. Doğrudan mikroplara, bakterilere, mantarlara ve virüslere dokunuyor. Temizlik için kullandığımız ürünler farklı. Bazıları sadece mikroplar ve Ancak virüsler için özel bir üründür.Bu anlamda dezenfeksiyon işleminin belirli aralıklarla yapılması yaşamımıza döndükten sonra aylık olarak alışveriş merkezlerinde, iç mekanlarda, restoranlarda yapılmalıdır. evlerde kalabalığa göre belli dönemlerde yapılabiliyor. ”

“3 GÜNLÜK FİRMALARA RAĞBET ETMEYİN”

Koronavirüs salgını sonrasında dezenfeksiyon hakkında bilgisi olmayanların bile bu işi yeni bir sektör haline getirdiğine dikkat çeken Yücel Tuğrul, vatandaşları şu sözlerle uyardı:

“İnsanlar bu iş için fahiş fiyatlar ödememelidir. Bu işleri mahalleden tanıdığınız emlakçı, kasaba, hırdavatçıya yaptırmayın. Bu işi bilen insanlar bunu yapmalı. Bu nedenle vatandaş araştırmayı yapmalı. seçtiği firmanın kurumsallığı: Kullanılan ilacın içeriğini öğrenmeli ve sağlığa zararlı olup olmadığını araştırmalı, 3 gün boyunca dezenfeksiyon şirketi aramamalıdır.
ÇAMAŞIR SUYU KULLANIRKEN DİKKAT

Bir evin dezenfeksiyon işleminin ortalama 30 ila 40 dakika sürdüğünü belirten Tuğrul, “Bu işlem metrekareye ve evin yoğunluğuna göre değişmektedir. Yaşam alanı ameliyattan hemen sonra kullanılabilir. 10 dakika hava ile nemlendirilir.Kullanılan dezenfektan ürün çok önemlidir.İnsan sağlığına zararlı bir kimyasal kullanılırsa, ciddi zarara neden olabilir.Yüzeye kolayca uygulanamaz.Kesinlikle kesinlikle dezenfekte etmeliyiz. evden çıkma. ”

Koronaonlem adlı web sitesi aracılığıyla dezenfeksiyonla ilgili merak edilen soruları cevapladıklarını belirten Yücel Tuğrul, bu sürecin ortalama bir daire için 200 liraya mal olduğunu ekledi. İki çocuğu olduğunu belirten Kenan İlgen, koronavirüs salgını sonrasında evini dezenfekte etmeye karar verdiğini ve ailesiyle dışarı çıkmadığını belirtti.
ajanda dha

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , ,
TemaFabrika