Fıstığın Faydaları | YurtTv
Dolar : Alış : 7.9170 / Satış : 7.9313
Euro : Alış : 9.3956 / Satış : 9.4125
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul13°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 8078 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Fıstığın Faydaları

23 Eylül 2015 - 1.944 kez okunmuş
Ana Sayfa » Foto Galeri » Fıstığın Faydaları
Fıstığın Faydaları

Fıstığın-Faydaları

Fıstık, asırlardır besin kaynağı olarak tüketilmektedir. Fıstık, sağlığa faydalıdır. Bu özelliğinden dolayı alternatif tıp alanında hastalıkların tedavisinde kullanılmasını sağlamaktadır. Fıstık, kurutularak uzun süre muhafaza edilmektedir. Haliyle fıstığın faydalarından yararlanmak bütün yıl boyunca mümkün hale geliyor.

Fıstık bölgelere göre genelde aynı görünüşlerde yetişir. Fakat bazı bölgelerdeki fıstık çekirdekleri farklıdır. Örneğin Rusya ve Altay bölgesinde yetişen fıstıkların çekirdekleri diğer bölgelerdekine göre daha küçüktür. Fıstıkların söz konusu farklılıklarının sağlığa faydaları açısından aynı anlama gelip gelmediği hâlâ araştırma konusu…

Fıstığın sağlık açısından faydalı olmasının nedeni içerdiği zengin miktardaki vitaminlerden kaynaklanmaktadır. 100 gramlık fıstık, ortalama 567 kalori içermektedir. Fıstık A, E, C  vitaminlerini içerirken, demir, bakır, kalsiyum ve magnezyum açısından da çok zengin sayılır.


Fıstığın Sağlığa Faydaları

İçerdiği zengin besinler yardımıyla  sağlığımıza katkıda bulunur. Mide kanserine yakalanma riskini azaltan fıstık, cilt sağlığını korur, kalp sağlığına iyi gelir, antioksidan özelliğinden dolayı genel sağlık için faydalıdır.  Fıstık, vücut geliştirme yapan kişiler tarafından bolca tüketilir, sağlıklı gelişmeye yardımcı olur.

Fıstık güçlü bir antioksidan olduğu için iç organlar dahil deri hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir. Sindirim sistemine faydalıdır. Özellikle kanserine yakalanma riskini minimuma indirebilir.

Kolon Kanserine Karşı Fıstık: Fıstık, özellikle kadınların kolon kanserine yakalanma riskini azaltabilir. Haftada en az iki kaşık fıstık ezmesi yemek, kadın ve erkeklerde kolon kanserine yakalanma oranını %27 ila %58 azaltır. Fıstığın bu özelliği kadınlar için faydalarından sadece birisidir.

Fıstık Mide Kanserini Engeller: Fıstık yüksek oranda polifenolik asitler içerir. Böylece P-Kumarik asitler kanserojen nitro aminoların çoğalmasını azaltarak mide kanserine yakalanma riskini azaltır.

Sinir Hastalıklarına Fıstığın Faydaları: Fıstığın içerdiği polifenolik asitler, kalp sağlığı yanında sinir sağlığı için de faydalıdır. Bunun yanında viral, fungal enfeksiyonları engeller. Fıstık aynı zamanda Alzheimer hastalığına faydası vardır.

Fıstık Safra Taşlarına Faydaları: Fıstık veya fıstık ezmesi safra kesesi sağlığına faydalıdır. Haftada sadece 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi, safra kesesinde taş oluşumunu engellediği gibi, safra kesesi sağlığını korur.

Fıstık Kolesterole İyi Gelir: Fıstık kolesterol için faydalıdır. Kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolün yükselmesini sağlar. Mono doymamış yağlar ve oleik asitler içeren fıstık, koroner kalp hastalıklarını önler.

Depresyona Karşı Fıstık: Fıstık, triptafon içermektedir. Triptafon düşük serotine seviyesini yükselterek, depresyona neden olan nedenleri ortadan kaldırmayı sağlar. Fıstık, ayrıca genel anlamda sinir sağlığı için faydalıdır. 

Fıstık Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Haftada en az iki kere iki yemek kaşığı fıstık ezmesi yemek özellikle kadınlarda obezite sorunun ortadan kaldırabilir. Sabah kahvaltılarında az miktarlarda fıstık ezmesi yemek kilo vermeyi kolaylaştırır.

Fertiliteye Yardımcı Olur: Gebelik öncesi veya esnasında fıstık tüketimi, folik asit oranını %70 azaltır. Böylece döllenmeye yardımcı olurken, düşük riskini azaltır.

Kan Şekerini Düzenler: Fıstığın içerdiği besinler, yağ ve karbonhidratlar kan şekeri seviyesinin dengelenmesini sağlar.

İnme Riskini Fıstık Azaltır:  Yer fıstığı başta olmak üzere, diğer fıstık türlerinin içerdiği resveratrol, nitrik oksit üretimini arttırarak  kalp vuruşlarını dengeler. Böylece kalp sağlığına faydalı olurken, inme ve kalp krizi riskini azaltır.

 • Fıstık gelişmeye faydalıdır. Özellikle yer fıstığının içerisinde bulunan amino asitler, sağlıklı büyüme ve vücut geliştirme için faydalıdır.
 • Fıstık, yüksek konsantrasyonlarda antioksidandır. Fıstık, haşlanarak tüketildiğinde içerdiği antioksdianlar daha etkili duruma gelir. Böylece, biokanin-A ve genestesin 2 ila 4 katına yükselir, böylece vücutta serbest radikallerin etkisini kırarak genel sağlığa faydalı olur.
 • Vitamin ve Mineral Deposu Fıstık. Fıstık B6, B9 vitaminleri yanında, niasin, riboflavin, thiamin gibi, vitaminlerin yanında, sağlık açısından çok fazla faydalı olan pantotenik asit içerir. Potasyum, manganez, bakır, kalsiyum, magnezyum, demir, selenyum, çinko fıstığın içerdiği minerallerin bazılarıdır. Fıstığın içerdiği yukarıda sıraladığımız vitamin ve mineraller, organların sağlığı açısından hayati önem taşırlar.
 • Enerji Deposu Fıstık. İçerdiği yüksek değerdeki vitaminler, mineraller ve antioksidan özelliği fıstığı güçlü bir enerji kaynağı yapar.
 • Fıstık E vitamini içerir. Böylece cilt sağlığı için faydalıdır.
 • Sedef hastalığına faydalıdır. Fıstık ayrıca egzama, cilt kızarıklıkları gibi deri hastalıklarına iyi gelir.
 • Fıstığın protein içeriği hücre sağlığı için faydalıdır.
 • Yer fıstığı, beyin hücrelerinin sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Fıstık, oksitlerin sağlıklı şekilde bünyeden atılarak temizlenmesini sağlar.
 • Cildin daha sağlıklı kan akışını sağlayan fıstık, genel cilt sağlığı için faydalıdır.
 • E vitamini içerdiğinden dolayı, fıstık, zararlı güneş ışınlarından cilt ve deriyi korur.
 • Fıstık ezmesi yüz maskelerinde cildi ölü hücrelerden ve kirden temizlemek için kullanılmaktadır.
 • Fıstık, genel saç sağlığı için oldukça faydalıdır. Omega 3 yağları içeren fıstık, saçların dökülmesini engeller ayrıca yumuşamalarını ve parlak görünüm kazanmasına yardımcı olur.

Yer Fıstığının FaydalarıYer Fıstığının Faydaları

  Yer fıstığı genel sağlık açısından faydalı besinler içerir. Meme ve kolon kanseri başta olmak üzere, yer fıstığı kanser türlerine yakalanma riskini azaltır. Genel sinir sistemi sağlığına faydalı olan yer fıstığı aynı zamanda beyin sağlığına katkıda bulunur. Yer fıstığının faydaları şöyle sıralanabilir:

 • Yer fıstığı sindirim sistemine faydalıdır. Sindirim sistemi sağlığını koruyan vitaminler içerir.
 • Cinsel gücü arttıran yer fıstığı, sağlıklı cinsel hayatın bir parçası olabilir.
 • Sağlıklı kas ve kemik yapısının oluşmasını sağlayan yer fıstığı, kemikleri güçlendirir.
 • Yer fıstığı harcanan enerjinin yerine gelmesini sağlar, bedeni güçlendirir.
 • Kandaki kolesterol seviyesinin düşmesini sağlayan yer fıstığı, böylece kalp ve damar sağlığını korur.
 • Yer fıstığı zihin sağlığını destekler, zihin fonksiyonlarının sağlıklı işlemesi için faydalıdır.

Antep Fıstığının FaydalarıAntep Fıstığının Faydaları

Antep fıstığı diğer fıstık türlerinde olduğu gibi sağlık açısından birçok faydası vardır. Antep fıstığının içerdiği vitamin, mineral ve bileşenler vücut sağlığının korunması noktasında hayati önem taşırlar. Antep fıstığının sağlık açısından faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Antep fıstığı sinir sağlığını korumaya yardımcı olur. Zihinsel dinginlik sağlar.
 • Mide sağlığına faydalı olan Antep fıstığı, mide sağlığı için gerekli olan asit oranını dengeler.
 • Antep fıstığı böbrek sağlığına katkıda bulunur. Böbrek ağrılarına karşı Antep fıstığı etkili olabilir.
 • Antep fıstığı cinsel gücü arttırır, cinsel hatayın düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Akciğer iltihaplarına karşı Antep fıstığı etkilidir, akciğerde meydana gelen iltihap, enfeksiyon gibi sorunları giderebilir.

Çam Fıstığının FaydalarıÇam Fıstığının Faydaları

Çam fıstığı, çam ağaçlarındaki kozalakların kurutularak içerinden alınmasıyla elde edilir. Besin değeri oldukça yüksek olan çam fıstığı sağlığa oldukça faydalıdır. Çam fıstığının birçok faydası vardır. Çam fıstığının faydaları şöyle sıralanabilir:

 • Çam fıstığı anne sütüne yakın besinler içer ve anne sütünü arttırır.
 • Çam fıstığı öksürüğe faydalıdır, düzenli olarak çam fıstığı tüketimi öksürük sorunlarına yakalanma riskini azaltır.
 • Bağışıklık sistemi çam fıstığı yardımıyla daha güçlü hale gelebilir.
 • Çam fıstığı astım ve bronşit hastalıklarına faydalıdır. Astım ve bronşit atakları çam fıstığı yardımıyla daha hafif atlatılabilir.
 • Çam fıstığı kemik sağlığı için faydalıdır, kemik sağlığı için gerekli olan demir oranı çam fıstığında oldukça yüksektir.
 • Çam fıstığı ayrıca bronşit, nefes darlığı gibi göğüs hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir.

Fıstığın Zararları

 Bütün fıstık türlerinin genel anlamda sağlığa faydaları vardır. Fakat aşırı tüketim sonucu bazı yan etkileri olabilir. Fıstığın zararları aynı zamanda kişinin sağlık durumuyla yakından ilgilidir. Özellikle kolesterol konusunda farklı görüşler vardır. Bundan dolayı kolesterol sorunu olan kişilerin doktorların danışarak fıstık tüketmelerini öneririz.

 • Bütün fıstık türleri, özellikle yer fıstığı fazla miktarda yağ içerir, aşırı tüketimi kiloya, ciltte sivilce ve benzeri sorunlara neden olabilir.
 • Türketiminde aşırıya gidilmediği sürece, fıstığın gebelik döneminde tüketilmesi güvenli görülüyor. Fakat aşırıya gidilmesi bazı sağlık sorunlarına neden olabilir.
 • Kişinin durumuna göre, fıstık ciltte alerji sorununa neden olabilmektedir.

Tavsiyeler

Genel hatlarıyla bakıldığında fıstığın sağlık açısından inanılmaz faydaları olduğunu ve buna karşın çok az yan etkilerinin bulunduğunu söylemek mümkündür. Düzenli olarak fıstık türleri ve fıstık ezmesinin tüketilmesini öneriyoruz.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika