Hanta Virüsü Dünya Yeni Bir Saglık Krizi Yaşayacakmı | YurtTv
Dolar : Alış : 6.6672 / Satış : 6.6792
Euro : Alış : 7.2849 / Satış : 7.2980
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul12°CKuvvetli Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 7799 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Hanta Virüsü Dünya Yeni Bir Saglık Krizi Yaşayacakmı

25 Mart 2020 - 69 kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel » Hanta Virüsü Dünya Yeni Bir Saglık Krizi Yaşayacakmı
Hanta Virüsü Dünya Yeni Bir Saglık Krizi Yaşayacakmı


Çin gazetesi “Global Times”, “Hanta” virüsü olan bir adamın ölümü hakkında haber yayınladıktan sonra dünya çapında karışıklık ve korkular ortaya çıkıyor, bu virüs nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl hareket eder?

  • Geyik fare Kuzey Amerika’da Hunta pnömoni vakalarının çoğundan sorumlu virüsün birincil taşıyıcısıdır

Çinli bir adamın, özellikle 350 binden fazla insanı enfekte eden ve dünya çapında 15 binden fazla insanı öldüren Corona virüsünün patlak vermesi nedeniyle yeni bir salgın korkusu yaratan Hanta virüsü bulaştıktan sonra ölümüyle ilgili haberler.

Çin “Global Times” web sitesi, adamın Shandong Eyaleti’ne giden bir toplu taşıma otobüsünde öldüğünü bildirdi ve bu da Çinli yetkililerin virüsün bulaşmadığından emin olmak için otobüsteki tüm yolcuları test etmesine yol açtı.

Global Times@globaltimesnews

A person from Yunnan Province died while on his way back to Shandong Province for work on a chartered bus on Monday. He was tested positive for #hantavirus. Other 32 people on bus were tested.

Virüs çatışmalarının birincil kökeni hakkında bilgi, Hanta virüsünün ilk olarak 1993’te güneybatı Amerika Birleşik Devletleri’nde keşfedildiğini bildirirken, diğer raporlar virüslerin adını ilk salgının 1970’te Güney Kore’deki Hentan Nehri’nden aldığını söylüyor. 

Ancak en önemli şey, 2013 itibariyle ABD’de, çoğu batı eyaletlerinde yaklaşık 637 vakanın kaydedilmiş olmasıdır. Birçok Orta ve Güney Amerika ülkesinde de vakalar meydana geldi.

19 Aralık 2018’de Arjantin Sağlık Bakanlığı, Hanta virüsü pnömonisi vakalarının sayısındaki acil artış ve 28 Ekim 2018-20 Ocak arasında meydana gelen laboratuvar onaylı vakaların sayısı konusunda epidemiyolojik bir uyarı yayınladı. Ocak 2019 Toplam 29 laboratuvar, 11 ölümün rapor edildiği sendrom vakasını doğruladı.

Hanta virüsü nedir?

Esas olarak kemirgenler tarafından yayılan ve tüm dünyadaki insanlarda çeşitli hastalıklara neden olabilen bir virüs grubudur. 

“Hanta” virüsleri Amerika’da “Yeni Dünya” olarak bilinir ve bunlarla enfeksiyon Hanta Viral Sendromuna (HPS) neden olabilirken, bu grupta “eski dünya” adı verilen virüsler vardır ve genellikle Avrupa ve Asya’da yayılırlar ve sendromlu hemorajik ateşe neden olabilirler Böbrek (HFRS).

Tedavi seçenekleri sınırlı olduğundan, Henta sendromuna karşı en iyi koruma kemirgenlerden ve yerlerinden kaçınmaktır ve erken teşhis kişiyi ölümden kurtarabilir.

Nasıl hareket eder?

Birincisi, esas olarak, kemirgenlerin idrarı ve dışkısı ile atılan Henta virüsleri ile kontamine olmuş havayı soluyarak enfekte olur.

Hanta, idrar, dışkı, tükürük veya bu virüsü barındıran hayvanın bir ısırığı yoluyla bulaşan bir virüstür.

Her bir Hanta virüsü türü, tercih edilen bir kemirgen taşıyıcısıdır. Geyik faresi, Kuzey Amerika’da Hanta virüsü olan pnömoni vakalarının çoğundan sorumlu olan virüsün ana taşıyıcısıdır. Hanta virüsünün diğer taşıyıcıları, beyaz kuyruklu fareyi, pamuklu fareyi ve pirinç faresini içerir.

Hanta virüsleri bir kişiden diğerine, yani enfekte olmuş bir kişiye dokunmaktan veya öpmekten bulaşamaz, ancak Şili ve Arjantin’de, Andes virüsü adı verilen bir tür Hanta virüsü olan birine yakın kişiler arasında nadiren kişiden kişiye bulaşma vakaları meydana gelmiştir.

Hanta pnömoni sendromu en çok bahar ve yaz aylarında Amerika Birleşik Devletleri’nin batı bölgelerinde görülür. Ayrıca Güney Amerika ve Kanada’da.

Asya’da diğer Hanta virüsleri ortaya çıkar ve akciğer problemleri yerine böbrek rahatsızlıklarına neden olur.

Kemirgenlerin yaşadığı yerlerde çalışan, yaşayan veya oynayan insanların Hanta sendromu alma olasılığı daha yüksektir. 

Belirti ve bulgular

Hanta virüsü vakalarının az olması nedeniyle, “inkübasyon süresi” henüz tam olarak bilinmemektedir, ancak sınırlı bilgiye göre, enfeksiyondan 1 ila 8 hafta sonra semptomlar gelişmektedir.

Erken belirtiler, özellikle büyük kas gruplarında – uyluk, kalça, sırt ve bazen omuzlar gibi fiziksel yorgunluk, ateş ve kas ağrılarını içerir.

Ayrıca baş ağrısı, baş dönmesi, titreme ve bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı gibi mide problemleri olabilir.

Erken aşamalarda, Hanta virüsü enfeksiyonunu influenza, pnömoni veya diğer yaygın durumlardan ayırt etmek zordur.

Geç semptomlar, enfeksiyonun ilk aşamasından 4 ila 10 gün sonra ortaya çıkar ve bunlar, salgılar, nefes darlığı, hipotansiyon ve düşük kalp verimliliği ile sonuçlanan öksürüğü içerir.

Hanta virüslerini soluduktan sonra akciğerlere ulaşırlar ve sonuçta sızıntılarına yol açan kılcal damarlar adı verilen küçük kan damarlarını istila etmeye başlarlar. Daha sonra akciğerleriniz sıvı ile taşar ve bu da pnömokok virüsü Hanta ile ilişkili solunum problemlerinden herhangi birine neden olabilir.

Hanta virüsü enfeksiyonu ölümcül mü?

Evet. Hanta virüsleri ile enfeksiyon,% 38’lik bir ölüm oranı ile ölümcül olabilir.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika