Dolar : Alış : 5.7227 / Satış : 5.7330
Euro : Alış : 6.3038 / Satış : 6.3152
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul29°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 11 Kategoride 7852 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

LinkedIn’de yer alan bu ilana dikkat! Çok fena dolandırılabilirsiniz…

05 Eylül 2016 - 471 kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel » LinkedIn’de yer alan bu ilana dikkat! Çok fena dolandırılabilirsiniz…
LinkedIn’de yer alan bu ilana dikkat! Çok fena dolandırılabilirsiniz…

Uluslararası dolandırıcılık şebekeleri, e-postaların yaygınlaşmaya başladığı dönemden bu yana internet kullanıcılarını hedef alıyor. Yıllarca Afrikalı prenslerden gelen miras bölüşüm e-postalarına maruz kalan kullanıcılar, şimdi de iş ilanlarıyla dolandırılıyor. Hem de tüm dünyanın iş aramak için kullandığı LinkedIn sitesi üzerinden…

Bu yeni nesil dolandırıcılığın ayrıntıları şöyle:

Söz konusu sahte ilanları veren kişiler, paravan şirket olarak, Fransız akaryakıt devi Total’in adını kullanıyor.

“Total Oil & Gas” adına bir hesap açılıyor. Bu hesaptan şirketin Londra ofisinde görev yapacak bir “Project Manager” arandığına dair ilan oluşturuluyor.
Başvuran kişiye birkaç hafta sonra çok kurumsal görünen bir e-posta gönderiliyor.

 

BÖYLE BİR E-POSTA ALIRSANIZ…

 

Her seferinde farklı kişilerin imzalarını taşıyan ama içeriği değişmeyen bu e-postalarda, hedefteki kişilere özetle, “Londra’daki ofisimizde yüz yüze bir görüşme için kısa listeye kaldınız. Hemen ekteki dokümanları inceleyin, anlaşmalı seyahat acentamızla bağlantı kurun” deniyor. Ekteki antetli, imzalı dokümanlarda ise görüşmenin tarihi ve saati, her türlü seyahat ve vize masrafının karşılanacağı, işlemlerde kolaylık sağlanacağı, pozisyonun ayrıntıları vb. bilgiler yer alıyor.

 

 

Buraya kadar her şey mükemmel, değil mi? Ancak bir sonraki aşamada, söz konusu seyahat acentası hedef alınan şahıstan kişisel bilgilerini ve 900 sterlin para istiyor. Kullanıcılar da Londra’ya görüşmeye gittiklerinde paralarının nasılsa iade edileceğinden emin, bu parayı Moneygram denen sistem üzerinden gönderiyor. Sonrası malum…

 

DOLANDIRILMAK ÜZERE OLDUĞUMUZU NASIL ANLAYACAĞIZ?

 

 

Peki bir dolandırıcılıkla karşı karşıya olduğumuzdan nasıl emin olacağız?

 

Birincisi, LinkedIn’e ilan veren şirketin adı “Total Oil & Gas”, Fransız akaryakıt devinin tam adı ise “Total Oil & Energy”. Bir kelime çok şeyi değiştiriyor.

 

İkincisi, telefonla görüştüğümüz Total’in Fransa’daki bir yetkilisi, şirketin iş ilanları için LinkedIn ya da başka bir siteyi asla kullanmadığını söyledi. Yetkili, “Total’de çalışmak istiyorsanız, bizim sitemizdeki iş ilanları dışında hiçbir yerden bilgi alamazsınız” diye konuştu.

 

Dahası aynı yetkili, Total’in böyle durumlarda hiçbir şekilde e-postayla bağlantı kurmadığını ve başvuru yapan kişileri asla başka şehirlere davet etmediklerini de vurguladı.

 

LINKEDIN İNCELEME BAŞLATTI

 

Yetkili aynı zamanda, daha önce de benzer şikayetler aldıklarını ancak LinkedIn’in söz konusu hesapları kapatmayı reddettiğini de belirtti.

E-postayla ulaştığımız LinkedIn müşteri hizmetleri ise durumdan haberdar olduklarını ve gerekli işlemlerin başlatıldığını bildirdi.

 

HÜRRİYET

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika